SEFO - Středoevropské fórum Olomouc

Střední Evropa – je tento geografický prostor od Baltu po Alpy a od Rýna po Užhorod natolik výjimečný a osobitý, že oplývá vlastními charakteristickými rysy? Co mají Středoevropané společného kromě zeměpisné blízkosti? Odrážejí se případné charakteristiky a styčné body lidských příběhů i v kulturním kontextu? Je možné je uplatnit také v oboru tak specifickém, jakým je výtvarné umění?

Nebylo by poznání bez odvahy klást otázky…

Cílem Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) je hledat souvislosti, ale také odlišnosti a specifika v různorodých oblastech výtvarné kultury v širším regionu střední Evropy od konce 19. po 21. století. K naplnění této ambiciózní myšlenky jsme vytvořili silný tým kompetentních odborníků a spolupracovníků z České republiky a dalších středoevropských zemí. Díky tomu se můžeme věnovat fundovanému výzkumu a získávání reprezentativních přírůstků do našich sbírek.

Výsledky naší práce veřejnosti představujeme ve stálé expozici a krátkodobých výstavách, prostřednictvím středoevropské databáze umění CEAD, v publikacích, formou výukových programů pro různé věkové skupiny návštěvníků, ale také prezentací současného živého umění – divadlem, tancem, hudbou, filmem.

Zakládací listinu SEFO slavnostně podepsali ministři kultury zemí V4 v roce 2008. O rok později vzniklo stejnojmenné vědecko-výzkumné pracoviště v Muzeu umění Olomouc. Jedním z jeho cílů je i vytvoření středoevropské databáze umění CEAD (Central European Art Database). V roce 2019 vláda České republiky vyčlenila 593 milionů korun na stavbu nové budovy podle návrhu architekta Jana Šépky.

Fórum tak bude první novostavba muzejní budovy na území České republiky od roku 1938.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 13. 6. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies