Teige, Karel

Karel Teige (1900 Praha – 1951 Praha)

Nezval, Vítězslav. Abeceda

Obálka a typografie Karel Teige, taneční kompozice Milčy Majerové fotografoval Karel Paspa.
Praha : J. Otto, 1926. 
54 s. 297×232 mm.
získáno 1995
Muzeum umění Olomouc, inv. č.S 00026

Obrazová báseň Abeceda je typickým příkladem Teigeho experimentální typografie. V Abecedě, jež je cyklem básní na tvary písmen, používá Teigenově typofoto. Taneční kompozice Milčy Majerové, jež jsou založeny na pohybových konotacích a asociacích k jednotlivým písmenům a hláskám, zachytil na fotografiích Karel Paspa. Techniku fotomontáže Teigepozději použil na mnoha obálkách s cílem vyjádřit obsah knihy ("obálka je plakátem knihy").

Abeceda byla původně multižánrovým představením s několika složkami – základem byly Nezvalovy verše odvozené z asociací na jednotlivá písmena abecedy, druhou součástí byly choreografické kompozice Mayerové, která zde působila rovněž jako jediný performer, třetí složkou pak byla speciálně zkomponovaná hudba. Do knižní podoby, jejíž vydání se uskutečnilo paralelně, nebylo samozřejmě možné zahrnout hudbu, zato ji doprovázejí typografické koláže Karla Teigeho s použitím fotografií taneční performance Mayerové.

Abeceda se dočkala po svém samostatném vydání v roce 1926 velkého ohlasu nejen v rámci hnutí Devětsil, ale také u široké veřejnosti(poprvé byla vydána v rámci sbírky Papoušek na motocyklu v roce 1924, avšak zde zcela chybí výtvarná složka a proto toto vydání není považováno za nijak významné). 

Hana Bartošová

Fotogalerie
Vítězslav Nezval. Abeceda


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 15. 7. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies