Zemánková, Anna

Anna Zemánková (1908 Olomouc – 1986 Mníšek pod Brdy)

bez názvu, nedat. (pol. 60. let 20. století)

pero, pastel, papír; 625×820 mm, získáno 2009, Muzeum umění Olomouc, inv. č. K 15491

Anna Zemánková patří k nejznámějším a nejuznávanějším představitelům českého art brut. Význam její tvorby však již dávno překročil místní hranice, její práce jsou vystavovány na celosvětových přehlídkách imaginativní tvorby, naposledy na benátském bienále 2013 a jsou součástí sbírek asi dvou desítek prestižních galerií a muzeí po celém světě. Menší kolekci vlastní i Muzeum umění Olomouc, které také svůj každoročně pořádaný filmový Art brut film Olomouc věnuje rovněž Anně Zemánkové, olomoucké rodačce.

Autorka v období od počátku šedesátých let 20. století do své smrti v roce 1986 zachycovala ve svých pozoruhodných kresbách vlastní svět, který svou živou pulzací vyvěrající z archetypálních zdrojů přitahuje  svou šíří, proměnlivostí i různorodostí využívání výtvarných technik, v nichž často kombinuje kresbu pastely, pastelkami, temperou, propisovací tužkou, využívá rovněž perforování a techniky brikoláže.

Vyobrazená kresba Anny Zemánkové pochází z poloviny 60. let 20. století je obrazem vnitřního vesmíru autorky, který otevírala v tajemném polosnovém soustředění nad ránem, kdy většinou vznikaly hlavní objemy kresby, posléze během dne doplňované výtvarnými detaily. V dynamice zobrazovaných forem i měkkých liniích tajnosnubně vládne Eros, jednotu tvoří prolínání rostlinných i živočišných prvků, i v okamžiku výtvarné vize je možno vnímat ztajený pohyb,  –  klíčky, listy, květy, plody, animální detaily – vnitřní příroda zde žije svůj vlastní život. Živé jsou i vynalézavé dekorativní detaily, které nejsou u Zemánkové nikdy samoúčelné, připomínají často mikroskopické struktury, buněčné útvary. V jejím rozsáhlém díle také nenajdeme dvě stejné práce. V tomto období používá převážně pastel, doplněný občas propiskou.

Anežka Šimková

Fotogalerie
bez názvu, nedat. (pol. 60. let 20. století)


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 15. 7. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies