Můžete si koupit

Objem duše. Sochařská sbírka Muzea umění Olomouc. Průvodce výstavou

Přejít do e-shopu

Objem duše | Sochařská sbírka MUO

Fundus výstavy je tvořen tvárnicemi Ytong, které byly do MUO zapůjčeny jejich výrobcem společností Xella. Po skončení výstavy bude fundus rozebrán a znovu použit k svému původnímu účelu - stavbě budov.

22 06 2023 – 14 01 2024
Muzeum moderního umění, Trojlodí

To nejlepší ze sochařské sbírky Muzea umění Olomouc uvidí od června návštěvníci Trojlodí Muzea moderního umění. Jádro výstavy tvoří sochařská díla 20. století, nicméně opomenuta není ani nevelká, ale velmi zajímavá kolekce sochařských děl z doby pozdní gotiky, baroka a 19. století. Koncepce výstavy není postavena na chronologickém řazení exponátů, snaží se nabídnout různorodá témata i výrazové prostředky, které mohou sochařské dílo definovat. Vybrané exponáty staršího umění tak nabízejí až do začátku roku 2024 nejen zajímavý dialog napříč staletími, ale také mnohdy nečekaná setkání i překvapivé souvislosti.

Muzeum umění vlastní přes 1300 sochařských děl a ve svém největším výstavním prostoru Trojlodí představí v osmi kapitolách stovku těch nejvýznamnějších exponátů – skulptur, reliéfů i objektů. „Návštěvníci mohou spatřit díla klasiků první poloviny 20. století, jako jsou František Bílek, Otto Gutfreund, Vincenc Makovský, Josef Mařatka, Jan Štursa či Hana Wichterlová a další. Poválečné umění až po současnost reprezentují například Hugo Demartini, Rudolf Chorý, Eva Kmentová, Jiří Kolář, Stanislav Kolíbal, Karel Malich, Zbyněk Sekal, František Skála, Aleš Veselý nebo Jan Wojnar,“ vypočítává Michal Soukup, kurátor sochařské sbírky MUO. „Do výběru jsme zařadili také regionální autory, kteří v celkové konfrontaci své tvorby snesou srovnání s ostatními umělci,“ doplnil Soukup.

Na výstavním projektu se podílejí nejen muzejní odborní pracovníci na staré i moderní umění (Michal Soukup, Olga Staníková, Helena Zápalková, Jana Hrbáčová), ale kvůli objektivnějšímu pohledu na kvalitu sbírky přizvalo Muzeum umění ke spolupráci i Martinu Bezouškovou z Národní galerie v Praze. Externí architektonická kancelář Amulet (Petr Bureš, Jan Skoček, Alžběta Žabová) pak pomohla vyřešit náročnou instalaci celé výstavy. Některé exponáty také musely projít náročným restaurováním, a tak je budou moci návštěvníci zhlédnout v jejich původní kráse.Stěhování Pavoučí věže na terasu Muzea moderního umění

Pohled do sbírky

Muzeum umění Olomouc vlastní po Národní galerii v Praze a Moravské galerii v Brně třetí nejrozsáhlejší uměleckou sbírku, která čítá téměř sto tisíc uměleckých předmětů. Tato mimořádná kolekce, která vznikala především cílenými nákupy, ale také z darů a převodů různých institucí v průběhu sedmdesáti let, se skládá z jedenácti samostatných podsbírek. Vedle obrazů, soch, medailí, kresby a grafiky, které tvoří tzv. základní sbírkový fond, přibyly později architektura, fotografie, užité umění, autorská kniha a nejnověji akční umění. 

Muzeum umění ani po desítkách let své existence nedisponuje dostatečnými výstavními prostory pro stálou expozici moderního umění, kde by mohlo dlouhodobě prezentovat svoje nejvýznamnější sbírkové soubory. Proto se vedení muzea již před třiceti lety rozhodlo, že postupně nejen představí nejširší veřejnosti jednotlivé podsbírky alespoň formou krátkodobých výstav a doprovodných katalogů. Kromě kolekce obrazů 14. – 19. století, která byla prezentována na čtyřech samostatných výstavách v rámci edice Olomoucká obrazárna (1994-2016), vznikla také druhá ediční řada Sbírky Muzea umění Olomouc. Po úvodní výstavě, která byla věnována moderní knižní kultuře (2009), následovaly užité umění (2011), fotografie (2012), kresba (2016) a volná grafika (2019-2020). 

 

Video průvodce výstavou:

 

VÝSTAVA: Objem duše | Sochařská sbírka Muzea umění Olomouc
MÍSTO: Muzeum moderního umění, Trojlodí

TERMÍN: 22 06 2023 - 14 01 2024
VERNISÁŽ: 22 06 2023 v 18:30
KONCEPCE: Olga Š. Staníková
KURÁTOŘI: Michal Soukup, Olga Š. Staníková; stálá expozice: Štěpánka Bieleszová, Ladislav Daněk
AUTOŘI: Martina Bezoušková, Olga Š. Staníková, Helena Zápalková
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ: Petr Bureš, Jan Skoček – Architektonická kancelář Amulet; Michal Soukup
GRAFICKÝ DESIGN: Petr Šmalec
VÝSTAVNÍ FUNDUS: Xella CZ (Ytong) – Martin Nešpor
PŘEKLAD: Zuzana Henešová

Pod záštitou Martina Baxy, ministra kultury České republiky

Fotogalerie
Madona s Ježíškem

Olomouc, 1490–1500, dřevo, polychromie v. 109,5 cm

Sv. Anna Samotřetí

Švábsko, konec 15. století, dřevo, v. 70 cm

Ondřej Zahner

Pašijový Kristus, Olomouc, 1. polovina 40. let 18. století, dřevo, polychromie

Václav Levý

Adam a Eva, kolem poloviny 19. století, opuka

Josef Václav Myslbek

Sv. Václav (Sv. Václav na koni), 3. návrh pomníku pro Václavské náměstí v Praze,, 1894, bronz, v. 95 cm 

Jan Štursa

Dívka před koupelí, 1906, mramor, v. 54 cm

František Bílek

Osvobození, 1918, dřevo

Otto Gutfreund

Muž u selfaktoru, 1921, polychromovaná sádra

Rudolf Doležal

Sousoší Lenina a Stalina (model pomníku pro Olomouc), 1952, patinovaná sádra, v. 102 cm

Zbyněk Sekal

Behausung, 1959, patinovaný bronz

Hugo Demartini

Prostorový objekt II., 1968, kov, plech, v. 25,5 cm

Jiří Kolář

Tři (3 vejce), 1976, laťovka, papír, vosk

Jindřich Zeithamml

Bez názvu (Elipsa), 1992-1993, dřevo, plátkové stříbro

František Skála

Headlandseeheads, 2003 - 2011, mořská řasa, dřevěná skříňka, optické sklo


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 15. 7. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies